All cancellations will be shown below as well as on our Facebook Page

CRL 2018 SENIOR PRIZE-GIVING – LIST OF AWARD WINNERS

CRL 2018 SENIOR PRIZE-GIVING – LIST OF AWARD WINNERS

Canterbury Rugby League’s best and brightest were honoured at Hornby Workingmen’s Club on Friday night at the annual CRL Senior Prize-giving. MC’d by Craig Kerr, our night of nights featured stirring addresses from CRL Board Chairperson Simon Doig, CRL CEO Duane Fyfe and Rockcote Canterbury Bulls coach Andrew Auimatagi, while the likes of Frank Endacott and John Coffey were on hand to present awards.

Hornby Panthers won the coveted CRL Shield as the 2018 Club of the Year, Sui Pauaraisa (Canterbury Sportswoman of the Year) and James Baxendale (Rockcote Canterbury Bulls Sportsman on the Year) claimed the major individual representative honours, and Riccarton Knights stalwart Shane Tamatea got a rousing reception when he was handed the DV Syme Rosebowl as the CRL 2018 Sportsperson of the Year.

Life Membership – Jeff Whittaker

Riccarton Presidents Trophy (Presidents Grade 10-a-side) – Sydenham Swans

Old Crowe Cup (Division One Grade Round Robin Competition Winners) – Burnham Chevaliers
Kidd Mitchell Cup (Division One Grade Grand Final Winners) – Burnham Chevaliers

H.B.Rogers Cup (18’s Grade Round Robin Competition Winners) – Papanui Tigers
Terry Cox Memorial Trophy (18’s Grade Grand Final Winners) – Hornby Panthers

Carol Crozier Trophy (Canterbury Cup Grade Round Robin Winners) – Linwood Keas
Fred Arnesen Trophy (Canterbury Cup Grade Grand Final Winners) – Northern Bulldogs

CRL WOMEN’S PREMIERSHIP CLUB COMPETITION
New City Hotel Trophy (Women’s Round Robin Premiership Winners) – Papanui Tigers
CRL Trophy (Women’s Grand Final Winners) – Linwood Keas

CRL MEN’S PREMIERSHIP CLUB COMPETITION
Massetti Cup (Round Robin Premiership Winners) – Linwood Keas
Pat Smith Challenge Trophy (Men’s Premiership Grand Final Winners) – Linwood Keas

 

REFEREES
Youth Grade Referee of the Year – Simon Buttery
Community Referee of the Year – Dai Roberts
Senior Grade Referee of the Year – Jason Wilson
Premier Grade Referee of the Year – Gary Smallridge

 

PLAYERS & COACHES
CRL Trophy: Women’s Grand Final Player of the Match – Sui Pauaraisa (Linwood Keas)
CRL Trophy: Women’s Grand Final Premiership Winning Coach – Kylie O’Loughlin (Linwood Keas)
Women’s Premiership most goals for the season – Cassie Siataga (Linwood Keas) 45 goals.
Women’s Premiership most tries for the season – Bobby Lee Ross (Burnham Chevaliers) 17 tries

Mel Cooke Trophy: Men’s Grand Final Man of the Match – Alex Todd (Linwood Keas)
John Coffey Cup: Men’s Premiership Winning Coach – Andrew Auimatagi (Linwood Keas)
Turner & Le Brun Cup: Most goals for the season – Sean Scott (Halswell Hornets) 49 goals
A G Bailey Cup: Most tries for the season – Chris Bamford (Northern Bulldogs) 19 tries

Poore Cup – Linwood Keas
(All grand final teams are awarded 2 points for winning the grand final with the other grand final team being awarded 1 point. These points are accumulated across all senior and junior teams where grand finals are played. The club accumulating the highest number of points is the winner of the Poore Cup)

 

VOLUNTEERS, ADMINISTRATORS, MANAGERS & COACHES
Canterbury Rugby League Volunteer of the Year – Tony Grenfell (Riccarton Knights)
Rochelle MacPherson Trophy: Administrator of the Year – Michelle Harding (Halswell Hornets)
NZ Masters Cup: Manager of the Year – Graeme Langley (Hornby Panthers)
Trainer of the Year – Aaron Hoeflich (Burnham Chevaliers)
NZ Masters Cup: Coach of the Year – Jed Lawrie (Hornby Panthers)
R C Reddock Trophy: Club President of the Year – Hana Kakoi (Linwood Keas)

 

NZRL & SOUTHERN ZONE HONOURS

Southern Zone 19s tournament team
Reuben Wilson (Halswell Hornets)
Nicolas Evans (Halswell Hornets)
Fabricius Su’a (Linwood Keas)
Jope Guanavou (Celebration)
Caleb Scott (Halswell Hornets)
Antonio Lemalu (Celebration Lions)
Zion Kamana-Ruka (Riccarton Knights)
Chanel Feala (Linwood Keas)
Domanyc Fidow-Kele (Linwood Keas)

Southern Zone 19s Award winners
Zion Kamana-Ruka (Most valuable player of the tournament)
Fabricius Su’a (Back of the tournament)
Adam Kelso (Trainer of the tournament)
Jason Martin (Coach of the tournament)

Match Officials appointed to NZRL Domestic competitions
Jason Wilson
Dai Roberts
Chris Baker
Owen Harvey
Manu Varney
Chloe Harvey

Match Managers appointed to NZRL Domestic competitions
Andy Rowe
Darryl Hawker

Match Officials appointed to Southern Zone Competitions
Jason Wilson
Gary Smallridge
Owen Harvey

NZRL Residents Wider Training squad
Uriah Tuli (NZRL 16s)
Cauis Fa’atili (NZRL 18s)
Fabricius Su’a (NZRL 18s)

NRL Honours (acknowledgement only)
Jamayne Isaako (Brisbane Broncos + Dally M Rookie of the Year and NRL Top Point scorer)
Kodi Nikorima (Brisbane Broncos)
Jazz Tevaga (Warriors)
Fa’amanu Brown (Canterbury Bulldogs)
Lewis Brown (Manly Sea Eagles)
Pita Godinet (Wests Tigers)
Matt McIlwrick (Wests Tigers)
Slade Griffin (Newcastle Knights)
Sui Pauaraisa (Warriors NRLW)

NZRL 15s Youth merit team
Jaedon Wellington (Hornby Panthers)
Uriah Tuli (Linwood Keas)
Felix Fa’atili (Hornby Panthers)

NZRL 17s Youth merit team
Caius Fa’atili (Hornby Panthers)
Griffen Neame (Halswell Hornets)

New Zealand Secondary Schools
Caius Fa’atili (Hornby Panthers)

Toa Samoa 18 Years
Chanel Feala (Linwood Keas)
Domanyc Fidow-Kele (Linwood Keas)

New Zealand 18s
Lee Paru – Trainer

New Zealand Junior Kiwis
Jordan Riki

New Zealand National Championship
Referee – Jason Wilson

New Zealand Maori – Rohe team
Rulon Nutira (Hornby Panthers)

New Zealand Residents
Ben Ilalio (Linwood Keas)
Rulon Nutira (Hornby Panthers)
James Baxendale (Hornby Panthers)

New Zealand Kiwi Ferns
Sui Pauaraisa (Linwood Keas)

 

CANTERBURY REPRESENTATIVE AWARDS

19s Rookie of the Year – Kingston Dempsey
19s Most Outstanding Player – Fabricius Su’a
19s Sportsman of the Year – Jimmy Wihongi

Canterbury Women’s Rookie of the Year – Bobby Lee Ross
Canterbury Women’s Most Outstanding Player – Cassie Siataga
Canterbury Women’s Sportswoman of the Year – Sui Pauaraisa

Rockcote Canterbury Bulls Rookie of the Year – Brad Campbell
Rockcote Canterbury Bulls Most Outstanding player – Alex Todd
Rockcote Canterbury Bulls Players’ Player – Rulon Nutira
Rockcote Canterbury Bulls Sportsman of the Year – James Baxendale

 

CRL MOST PRESTIGIOUS AWARDS

CRL Shield: Club of the Year – Hornby Panthers
DV Syme Rosebowl: CRL Sportsperson of The Year – Shane Tamatea (Riccarton Knights)

RulonBaxyCOTY
Share this